one strange rock

در مدتی که نبودم و کمتر فرصتی بود تا پست بنویسم. یکی از مستندهایی که قرار بود در تابستان ببینم را تمام کردم. راستش چند بار خواستم از اینترنت و قطعی اش بنویسم و غر بزنم اما دیدم بقیه به اندازه کافی غر زده اند. خواستم از این روزها که به دنبال کار می گردم بنویسم و تجربه جلسه مصاحبه که گفتم ازش بگذرم تا بعدا بنویسم.

اما به جای همه ی این کارها مستند یک صخره شگفت انگیز را نگاه کردم. One Strange Rock محصول National Geographic است و داستان ۱۰ فضانوردی است که تجربه خود از فضا را روایت می کنند. البته این مستند تنها به تجربه و نگاه این فضانوردان محدود نمی شود. تریلر این مجموعه را می توانید در ویدیوی زیر ببینید.

هر کدام از قسمت های این مستند به یک پدیده زمینی می پردازد؛ موضوعاتی مثل حیات چگونه شکل گرفته است؟ آب، خورشید، خانه. راستش باید بگم اطلاعات من درباره زمین شناسی، فیزیک، زیست شناسی تقریبا نزدیک به صفره. راستش باید اعتراف کنم علاقه چندانی به هم به این موضوعات نداشتم. اما این مستند واقعا شگفت انگیز بود.

یکی از ویژگی های خوب این مستند این است که در ساده ترین شکل ممکن مسائل را توضیح می دهد. فیلم برداری و تدوین این مستند هم عالی است.راستش بعد از دیدن هر قسمت از این مستند بیشتر از قبل درباره حیات و جهان شگفت زده می شید. خودم بیشتر یاد این شعر مولانا می افتم که گفته :

زیرکی ظن است و حیرانی نظر 

زیرکی بفروش حیرانی بخر 

راستش اصلا دلم نمی خواهد حتی یک ذره این مستند رو لو بدم و پیشنهاد می کنم حتما قسمت اول مستند را ببینید. آنقدر جذاب هست که خودتان تمایل پیدا می کنید بقیه اش را تماشا کنید.

چیزی که بیش از هر چیز دیگه ای با دیدن این مستند برای من تداعی شده یکپارچگی این سیاره است که به قول فضانوردان از فضا شبیه یک صخره شگفت انگیز دیده می شود. اینکه چقدر مادر طبیعت زحمت کشیده تا حیات روی این سیاره شکل گرفته و به قولی خود ما بزرگترین تهدید برای این سیاره محسوب می شویم. فعالیتی مثل تنفس کردن را در نظر بگیرید که ادامه حیات ما به آن وابسته است، باور کنید نمی دانیم چقدر فعالیت در کل حیات در حال انجام هست تا اکسیژن شکل بگیره و ما بتوانیم از این اکسیژن برای ادامه حیات استفاده کنیم.

مستند one strange rock ساخته دارن آرنوفسکی است که در ۶ قاره و در ۴۵ کشور جهان فیلم برداری شده است. ظاهرا این مجموعه سری دومی هم دارد که قرار بوده سال ۲۰۱۹ پخش شود اما حداقل امسال که از آن خبری نیست.